Preskočiť na obsah

Keď sme prvýkrát držali v rukách knihu Focused for Soccer, bolo to v čase, keď sme žili a pracovali mimo Slovenska. Knižka bola v angličtine a ešte len prvé vydanie. Pri jej čítaní sme zažili mnoho „aha“ momentov a mnohé veci nám dávali zmysel.

Po návrate na Slovensko sme vytvorili stránku futbalshviezdickou.sk a začali trénovať jeden dorastenecký tím, ktorý v strede sezóny ostal bez trénera.

Prevzali sme tím, ktorý nebol súdržný, chýbala morálka, chlapci nechodili na tréningy a ešte k tomu nimi lomcovala puberta. Mali však veľký potenciál a stálo za to sa im venovať. Veľa sme čerpali z knihy Focused for Soccer. Nastavili sme systém a pravidlá v tíme. Už čoskoro naša snaha priniesla ovocie. Chlapci začali spolupracovať a vďaka svojej súdržnosti na ihrisku aj mimo neho si vybudovali povesť tímu, ktorý doma neprehráva.

Neskôr, keď sme začali trénovať žiacky tím, v tíme bolo málo detí. Vedenie klubu sa stále sťažovalo, že nemá kto hrať, ale po pár neúspešných pokusoch prilákať deti do tímu, to nechali tak. A tak, aby tréningy vôbec dávali zmysel a mohli sme nastúpiť na zápasy, začali sme robiť systematické kroky, aby v tíme bolo dosť hráčov. Znovu sme veľa čerpali z knihy Focused for Soccer. Z počiatočného stavu 8 hráčov sme urobili tím s 24 hráčmi. S hráčmi a samozrejme aj ich rodičmi sme si vytvorili vzťah a vďaka tomu do tímu prilákali mnohé šikovné deti, z ktorých sú teraz už dorastenci. V tíme boli aj dievčatá a tie v súčasnosti hrajú v prvoligových ženských tímoch.

Krátko po tejto skúsenosti so žiackym tímom sme dostali ponuku trénovať mladší dorast, ktorý sa trápil s podobnými problémami. V tíme bolo málo hráčov, chlapci boli na internáte a veľmi sa nepoznali, mali rôznu úroveň futbalových schopností a chýbala súdržnosť . Rovnako sme zvolili individuálny prístup, vytvorili dobré vzťahy a okrem vhodne zvolených tréningových metód zaviedli aj rady z knihy Focused for Soccer. Chlapci ukázali, že vedia bojovať pre tím, pravidelne trénovali a zlepšovali sa. Niektorí prejavili záujem aj o individuálne tréningy a vďaka svojim kvalitám a poctivej práci v súčasnosti hrajú za mužov, aj keď sú ešte v dorasteneckom veku. Dokonca o pár z nich sa už teraz zaujímajú väčšie kluby.

Stretávali sme sa s inými trénermi a hráčmi a videli sme, že aj mnohí iní tréneri sa trápia s podobnými problémami ako my.

Hráči nechodia na tréningy, nerobia to, čo majú, majú kvality ale v zápasoch zlyhajú, nevedia zvládať svoje emócie, rýchlo sa rozčúlia (to platí aj pre niektorých trénerov), odvrávajú, hráči nie sú súdržní, každý si robí čo chce, prípadne sú bojazliví, neveria si, chýba im sebavedomie…

Samozrejme, vo futbale ide vždy o to vyhrať. Každý chce byť najlepší. No futbal je kolektívny šport. Jeden za všetkých a všetci za jedného. Tak to v tíme chodí. Alebo aspoň by malo. Ak niečo v tíme nefunguje, asi nebudú ani body. Ani viditeľný progres. A čoskoro možno ani tím.

Nám veľmi pomohla kniha Focused for Soccer a chceli sme, aby pomohla aj ostatným trénerom v ich zložitej situácii. Preto sme sa rozhodli, že prinesieme knihu Focused for Soccer na Slovensko. Preložili sme ju a vydali v slovenčine. Tak vznikla kniha Sústreďme sa na futbal.

Kniha Sústreďme sa na futbal nie je nejaká učebnica psychológie. Nie sú tam žiadne poučky. Je to príručka pre trénerov, ktorá Vám pomôže vyriešiť mnohé bežné aj menej bežné problémy v rámci tímu. Autorom je Bill Beswick, športový psychológ, ktorý pracoval s mnohými tímami a ako odborník z terénu s bohatou praxou riešil snáď všetky situácie, ktoré môžu v tíme nastať. A to všetko spísal do knihy Sústreďme sa na futbal.

Kniha Sústreďme sa na futbal bola preložená do 6 jazykov a slovenský preklad pomohol už desiatkam trénerov na Slovensku aj v Čechách odpovedať na otázky, ako napríklad:

Prečo hráči nechodia na tréningy a ako to zmeniť?

Prečo na tréningoch podávajú výkony ale v zápase zlyhajú?

Na tréningu nacvičujeme rôzne herné situácie. Prečo v zápase hráči neurobia to čo majú natrénované?

Chlapci sú prchkí, dostávajú veľa kariet. Čo s tým?

Hráči nespolupracujú. Nedodržiavajú pokyny trénera. Ako ich mám presvedčiť, aby robili to, čo je dobré pre tím?

Ak chcete aj Vy zlepšiť svoje vzťahy s hráčmi a vzťahy hráčov navzájom, zlepšiť súdržnosť tímu, motivovať hráčov a presvedčiť ich o svojich tímových cieľoch, zachrániť rozpadajúci sa tím, zvýšiť sebadôveru hráčov, pomôcť hráčom, prípadne aj sebe naučiť sa zvládať emócie, znížiť počet trestov, zvýšiť výkony svojho tímu alebo nájsť si cestu k dievčatám – hráčkam, táto kniha Vám v tom pomôže.

Doručenie do 2-3 pracovných dní. Poštovné 3,05€ s DPH podľa cenníka Slovenskej pošty.

Pozor! Počet kníh k dispozícii je limitovaný.

Veríme, že rovnako ako nám aj Vám kniha pomôže zlepšiť Váš tréningový proces a výsledky v zápasoch.